Sopranistka Nikola Uramová patří mezi nejvýraznější talenty nastupující mladé generace. V roce 2010 začala studovat klasický zpěv na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Mgr. Jarmily Chaloupkové a v roce 2021 úspěšně ukončila magisterské studium na  Akademii Múzických Umění v Praze ve třídě Ivana Kusnjera. V roce 2018 odjela studovat do zahraničí a to na Syddansk Musikkonservatorium – Danish National Academy of Music, v roce 2019 na Conservatorio di Musica Cesare Pollini v Padově v Itálii a v roce 2020 na Hochschule für Music Carl Maria von Weber v Drážďanech. Dlouhodobě spolupracuje s italským tenoristou a školitelem Antoniem Carangelem.

Ztvárnila role jako Suor Angelica (Suor Angelica, G. Puccini), Mimì (La Bohème, G. Puccini), Eutherpe (Il Parnaso confuso, J. Mysliveček), Euridice (Orfeo, C. Monteverdi), Fiordiligi (Così fan tutte, W. A. Mozart), Parasha (Mavra, I. Stravinskij), Chicana (Da ist nicht gut zu rathen, J. Bárta), Nedda (Komedianti, R. Leoncavallo) atd. Zpívala například v Obecním domě s orchestrem Pražské komorní filharmonie pod taktovkou Rastislava Štúra spolu se Simonem Keenlysidem a Štefanem Kocánem, sólisty Metropolitní opery v New Yorku či na Pražském hradě spolu se Štefanem Kocánem. Účinkovala s Filharmonií Hradec Králové a Štefanem Margitou či barokním orchestrem Barocco sempre giovane a dále účinkuje s osobnostmi jako je Václav Hudeček, Petr Nekoranec a další. V roce 2017 předzpívala i samotnému Plácidu Domingovi. V současné chvíli vystupuje jako hostující sólistka v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a Slezském divadle Opava.

Nikola Uramová je laureátkou několika pěveckých soutěží. V roce 2012 získala první cenu v juniorských kategoriích na Mezinárodní pěvecké soutěži W. A. Mozarta v Praze. V roce 2013 získala třetí místo v juniorské kategorii na Písňové soutěži Bohuslava Martinů a druhou cenu v Soutěži konzervatoří ČR, dále v roce 2014 třetí cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži v Olomouci a první cenu v kategorii Operní naděje v Karlových Varech na Mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka. Na téže soutěži získala o tři roky později třetí místo v kategorii Junior . K dalším oceněním se řadí třetí cena na soutěži České filharmonie v roce 2018 a třetí cena na Mezinárodní Duškově soutěži v Praze z roku 2019. Nejnovějšími cenami je Speciální cena na soutěži Youth of Music v Bukurešti, 2. cena na soutěži Nouvelles Étoiles v Paříži, cena Czech Song Prize ze soutěže Emmy Destinn Competition v Londýně a 1. cena na soutěži Caneres ve Vídni.